793321000 kontakt@kivo.pl

Rekrutacja lektorów do szkoły językowej może być wyzwaniem, zwłaszcza jeśli chcesz znaleźć najlepszych kandydatów. W tym poradniku przedstawimy kilka praktycznych wskazówek, które pomogą Ci w procesie rekrutacji.

Rynek pracy w edu branży jest podzielony, a liczba chętnych do pracy jako lektor jest zróżnicowana pod względem rejonu Polski, jak i wielkości miasta, w którym mieszkamy. Im mniejsza miejscowość lub im bardziej oddalona miejscowość od uniwersytetów ze studiami filologicznymi, tym mniej kandydatów do pracy.

Niektórzy właściciele szkół mogą się pochwalić dużym zainteresowaniem ich ogłoszeń o prac, gdy inni umieszczają płatne ogłoszenia na wszystkich możliwych portalach i nie mogą doczekać się żadnego dobrego CV na swojej skrzynce.

Cóż, zatem robić? Gdzie i jak szukać lektorów? Przygotowałam dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą Ci znaleźć dobrego lektora.

Wskazówka numer 1.

Dobry wizerunek Twojej szkoły w social mediach. Nie jest tajemnicą, że młodzi ludzie chętniej podejmują pracy w miejscach, które są atrakcyjne, innowacyjne, rozwojowe oraz ciekawe. Kiedy lektor szuka pracy, to często sprawdza, jaki profil kursów jest w danej szkole oraz wyszukuje wszystkich dostępnych informacji m.in. na social mediach.

Prowadź swój profil szkoły, tak aby był atrakcyjny zarówno dla potencjalnych klientów oraz współpracowników.

Wskazówka numer 2.

Kolejnym pomocnym aspektem jest marka osobista właściciela szkoły. Wiem, że nie każdy chce takową budować i oczywiście to szanuję, ale, kiedy jesteś otwarta na tego typu działania, to zacznij częściej publikować treści ze swoim wizerunkiem na profilach szkoły w social mediach.

Wskazówka numer 3.

Dobrze napisane ogłoszenie. W internecie jest dużo wzorów ogłoszeń o pracę, ale ja chciałabym zwrócić uwagę na kilka ważnych aspektów:

A) Określ grupy wiekowe, z którymi będzie pracować lektor.

B) Poinformuj o metodzie lub materiałach, na których lektor będzie pracował.

C) Określ godziny pracy oraz ewentualną liczbę godzin lektorskich.

D) Podaj długość lekcji.

E) Podaj adres szkoły.

F) Fajnym dodatkiem, jest link do profilu szkoły (podaj tylko wtedy, gdy dbasz o te miejsca).

G) Stawka za godzinne brutto lub widełki wypłaty miesięcznej brutto (zazwyczaj ta druga opcja przyciąga większe zainteresowane).

H) Poinformuj, gdzie i co ma wysłać kandydat. Ja preferuję CV na e-mail i tylko na takie zgłoszenia odpisuję.

I), Jeżeli szukasz lektora, z którym współpraca ma zacząć się w jakimś konkretnym miesiącu, to również poinformuj, do kiedy jesteś otwarta na zgłoszenia.

Wskazówka numer 4.

Jednorazowe wystawienie ogłoszenia, to za mało. Naprawdę dobrym pomysłem jest publikowanie ogłoszeń raz w tygodniu, zwłaszcza na bezpłatnych portalach, stronach lokalnych i grupach na Facebooku.

Wskazówka numer 5.

Grafika dopasowana do ogłoszenia. Osobiście również przygotowałam grafikę, która jest dołączana do ogłoszeń o pracę z mojej szkoły. Takie ogłoszenia wyglądają profesjonalnie i łatwiej e zauważysz na grupach i portalach.  Na grafice dobrze jest dodać Twój logotyp oraz napis „Praca dla lektora języka angielskiego w XYZ/online”.

Wskazówka numer 6. 

Rekomendacje znajomych. Zapytaj swoich obecnych lektorów lub znajomych, czy nie znają kogoś, kto chciałby podjąć pracy jako lektor w Twojej szkole. Możesz udostępnić swoje ogłoszenie na prywatnym profilu na Facebooku z oznaczeniem kilkunastu znajomych.

Wskazówka numer 7. 

Rozpocznij rekrutację już wiosną, jeżeli szukasz lektora od września. Okres wakacyjny to już ostatni dzwonek, aby zapełnić braki kadrowe w swojej szkole. 

Wskazówka numer 8. 

Wywieś ogłoszenia na pobliskich uniwersytetach. Na każdej uczelni znajdują się tablice z ogłoszeniami, gdzie studenci wieszają swoje drobne ogłoszenia, Ty również możesz tam wywiesić swoje. 

Wskazówka numer 9. 

Poszukaj na LinkedIn nauczycieli pracujących w Twojej miejscowości. Możesz również sprawdzić wykaz kadry na stronach internetowych szkół z Twojego miasta i zaprosić wybrane osoby np. Na Facebooku do znajomych. 

Dużo łatwiejsze zadanie mają właściciele szkół online. Z doświadczenia wiem, że każde ogłoszenia to kilkanaście CV na e-mailu. Teraz chętnie podzielę się z Tobą kilkoma wskazówkami, jak zorganizować spotkania z kandydatami i o czym rozmawiać na takim spotkaniu. Ta część będzie oparta o mój proces rekrutacji.

Wskazówka numer 1.

Stwórz swoje konto w jakimś wirtualnym kalendarzu do rezerwacji spotkań. Ja umawiam się na spotkania online i do tego służy mi obecnie calendly. 

A) W wirtualnym kalendarzu wyznacz dni i godziny, w których jesteś otwarta na spotkanie z lektorami.

B) Przygotuj szablon e-maila z linkiem do kalendarza, który będziesz wysłać do kandydatów.

C) Informacje o zarezerwowanym spotkaniach otrzymasz na e-mail.

Wskazówka numer 2.

Na spotkaniu zawsze robię krótkie notatki na temat lektora ,z którym mam spotkanie. Na co zwracam uwagę:

A) Czy lektor jest uśmiechnięty/pogodny. Jest to dla mnie bardzo ważne.

B) Sprawdzam, jak lektor się wysławia i prowadzi rozmowę. 

C) Moja szkoła działa tylko online, więc sprawdzam, jak lektor się „prezentuje” przed kamerą: jak siedzi, co znajduje się w tle, jakiej jakości jest dźwięk i obraz.

D) Zawsze wyjaśniam, co jest w obowiązkach lektora, a co po stronie obsługi klienta w mojej szkole. 

E) Informuje o dalszych krokach w rekrutacji. 

Wskazówka numer 3.

Zawsze do wszystkich kandydatów, z którymi przeprowadziłam rozmowę, wysyłam e-mail z informacją, czy jesteśmy otwarci na współpracę, czy też nie. 

Wskazówka numer 4.

W procesie rekrutacji lektorów ważne jest, aby komunikacja z kandydatami odbywała się w jednym kanale oraz aby mieć opracowane stałe procedury na każdym etapie.  Od dłuższego czasu nie odpowiadam na wiadomości na priv oraz komentarze pod ogłoszeniami o pracę dla lektora, gdzie jest umieszczona informacja o tym, aby np.: wysłać e-maila z CV.

Wskazówka numer 5. 

Pamiętaj, aby cały proces rekrutacji dopasować do swoich potrzeb oraz możliwości. Jeżeli prowadzisz biznes stacjonarny, to oczywiście Twoje spotkania na pierwszym lub drugim etapie powinny być już na żywo w siedzibie szkoły.

Mam nadzieję, że moje wskazówki pomogą Ci w rekrutacji nowych lektorów. Trzymam za Ciebie kciuki.

Olga Wilczyńska

Zaufali nam między innymi:

Lerne fajna szkoła
Encjo - Bochnia
Angielski z Fantazją
My Way Ulman
Royal Opole
Via Italia Szkoła Językowa Online